وکیل طلاق

بهترین وکیل طلاق متخصص در دعاوی مربوط به خانواده اعم از طلاق توافقی، طلاق از طرف زوج، طلاق از طرف زوجه، مهریه، نفقه، حضانت فرزند، استرداد جهیزیه، طلاق به دلیل کراهت زوجه، طلاق از طرف زن در دوران عقد، طلاق غیابی، تقسیط مهریه، حق طلاق (وکالت در طلاق)، ثبت طلاق و … می‌باشد.

مشاوره حقوقی با وکیل طلاق

بهترین راه برای دسترسی به بهترین وکیل با هزینه کمتر و در سریع‌ترین زمان ممکن، استفاده از مشاوره حقوقی آنلاین و یا مشاوره حقوقی تلفنی تلیکان برای وکالت تخصصی در پرونده های طلاق است.

 آیا صدور حکم طلاق و ثبت طلاق نیازمند گواهی‌ عدم امکان سازش است؟ در صورت تخلف سردفتر مسئولیت قانونی نامبرده چیست؟

به موجب قانون مدنی و قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱/۱۲/۱، صدور گواهی‌عدم امکان سازش توسط دادگاه از ارکان مهم در اجرا و ثبت طلاق است و در رویه کنونی نیز بعد از طرح دادخواست طلاق و احراز ارکان چهارگانه مطلق، مطلقه، صیغه طلاق و اشهاد، دادگاه گواهی‌عدم امکان سازش صادر می‌نماید.

البته این گواهی طبق قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب ۱۳۷۰ حتی در صورت توافق زوجین نیز الزامی است و با توجه به این الزام هرگاه دفاتر رسمی طلاق بدون اخذ گواهی‌عدم امکان سازش مبادرت به اجرای صیغه طلاق نمایند متخلف شناخته خواهند شد و علاوه بر مجازات کیفری سلب صلاحیت و مجوز آنان باطل خواهد شد.

آیا گواهی‌ عدم امکان سازش حکم است و آثار دادنامه را دارد؟

گواهی‌ عدم امکان سازش بنابر درخواست زن و با ارزیابی دلایل و موجبات طلاق صادر می‌شود، به همین دلیل معنای واقعی حکم را دارد. زیرا هرگاه شوهر طلاق را اجرا نکند دادگاه یا نماینده او به جای شوهر مبادرت به اجرا و ثبت دفتر طلاق می‌نماید ولی در مورد شوهر با توجه به اختیار او اجازه یا تأیید طلاق است و نمی‌توان آن را حکم واقعی یا در حکم آن دانست.

البته با توجه به قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق که برای هر مورد اخذ گواهی‌ عدم امکان سازش لازم است و این امر میسر نمی‌شود مگر با رعایت تشریفات کامل دادرسی؛ لذا بسیاری از آثار حکم بر گواهی‌ عدم امکان سازش از قبیل اعتراض، هزینه دادرسی و… مترتب است.

آیا گواهی عدم امکان سازش حکم طلاق است یا مجوز طلاق؟

هرگاه گواهی‌ عدم امکان سازش بنابر یکی از موجبات یا جهات شرعی و قانونی طلاق مانند وجود عسر و حرج در دادگاه ثابت شود در این صورت گواهی صادره مجوز طلاق است که در صورت امتناع زوج از اجرای آن حاکم به استناد ولایت و به دلیل موجبات آن به نمایندگی آن را اجرا می‌نماید. نظریه شماره ۸۴۹/۷ مورخه ۱۳۸۲/۴/۱۶ در تأیید پاسخ می‌باشد.

آیا ارائه گواهی وجود یا عدم وجود جنین برای ثبت طلاق الزامی است؟ و در صورت استنکاف زوجه تکلیف دادگاه چیست؟

در اجرای تبصره ۷ ماده واحده اصلاح مقررات طلاق مصوب ۱۳۷۱/۸/۲۸، باید گواهی وجود یا عدم وجود جنین همراه درخواست طلاق یا لااقل قبل از تصمیم گیری داوران به دادگاه ارائه شود و اگر تقاضای گواهی‌ عدم امکان سازش با توافق طرفین باشد دادگاه از زوجین ارائه گواهی را مطالبه خواهد کرد و اگر طلاق به تقاضای زن باشد، زن باید گواهی مزبور را ارائه دهد و در صورتی که مرد خواهان طلاق باشد و زن برای اخذ گواهی موافقت نکند دادگاه او را مکلف به قبول آزمایش می‌نماید و در صورت استنکاف دادگاه بدون توجه به آن اتخاذ تصمیم می‌نماید.

از طرفی طبق ماده ۳۱ قانون حمایت از خانواده مصوب ۱۳۹۱ ارائه گواهی پزشک در مورد جنین یا عدم آن برای ثبت طلاق الزامی است. البته ارائه آن بعد از صدور حکم و قبل از اجرای طلاق الزامی است. مگر اینکه زوجین به‌ عدم جنین اقرار کنند.

از این رو ارائه گواهی وجود یا عدم جنین در حین دادرسی لازم نیست ولی هرگاه طلاق از ناحیه زوج باشد و زوجه با آن مخالف باشد، محتمل است زوجه از حضور و ارائه گواهی وجود یا عدم جنین خودداری نماید لذا اجرای طلاق بدون گواهی وجود یا عدم وجود جنین صورت می‌پذیرد بدیهی است‌ عدم وجود گواهی یادشده و اجرای طلاق مخالف با ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی خواهد بود.

مشاوره حقوقی

دکمه بازگشت به بالا