مشاوره حقوقی خانواده

محاسبه نفقه به نرخ روز ⚡️ (زن و فرزند)

پرسش: 

سال ۹۱ نفقه ماهی ۱۵۰هزار تومان خورده ولی پرداختی نکرده پدر فرزند. الان دوباره شکایت کردیم. میخاستم ببینم نحوه محاسبه‌اش چجوریه؟ آیا با نرخ روز محاسبه‌اش میکنند یا نه؟


پاسخ:

مبالغ گذشته به نرخ روز محاسبه نخواهد شد و جمع مبالغ محاسبه و پرداخت خواهد شد ولی به نرخ روز نیست. برای تعدیل نفقه فرزند باید دادخواست تعدیل دهید تا مقام قضایی پرونده را به کارشناس ارجاع و ایشان با توجه به مخارج و هزینه‌های ضروری فرزند نسبت به تعیین مجدد مبلغ نفقه اقدام نماید.

 

با توجه به ماهیت نفقه و وابستگی میزان آن به نیازهای نفقه‌گیرنده و توان مالی نفقه دهنده، محاسبه آنلاین نفقه به نرخ روز امکان‌پذیر نمی‌باشد. برای محاسبه نفقه، باید در نظر گرفتن وضعیت خانوادگی زن و فرزند و وضعیت مالی فرزند و توان او برای کارکردن صورت گیرد. این محاسبه بر اساس نظر کارشناس دادگستری انجام می‌شود و به دلیل تغییراتی که ممکن است در وضعیت نفقه‌گیرنده و منفق رخ دهد، نمی‌توان آن را به صورت آنلاین و به روز انجام داد.

از آنجایی که محاسبه نفقه به نرخ روز امکان‌پذیر نیست، باید با توجه به شرایط فعلی و با توجه به مصوبات قضایی، میزان نفقه محاسبه شود. البته ممکن است در بعضی موارد، قراردادهایی بین طرفین برای محاسبه نفقه به نرخ روز بسته شود، اما این موارد نادر هستند و به صورت عمومی، محاسبه نفقه به نرخ روز امکان‌پذیر نمی‌باشد.

محاسبه نفقه به نرخ روز و محاسبه آنلاین نفقه زن و فرزند به نرخ روز امکان پذیر نیست و فقط باید توسط کارشناس رسمی دادگستری تعیین و توسط دادگاه به آن حکم داده شود.

محاسبه نفقه به نرخ روز امکان پذیر است؟

با توجه به اینکه مبلغ نفقه با توجه به موارد و معیارهای مختلفی توسط کارشناس دادگاه تعیین می‌شود، محاسبه آنلاین نفقه به نرخ روز امکان‌پذیر نمی‌باشد. البته در صورتی که زوجین قبلاً توافقی برای محاسبه نفقه به نرخ روز بسته باشند، می‌توانند بر اساس آن تعیین مبلغ نفقه را انجام دهند، اما در عموم موارد، برای محاسبه نفقه باید به کارشناس دادگاه مراجعه کرد و مبلغ آن را بر اساس معیارهای قانونی و حقوقی تعیین کرد.

در اغلب موارد، زوجین می‌توانند بر سر مبلغ نفقه توافق کنند و به صورت داوطلبانه، مبلغ مشخص شده را به مستحق نفقه پرداخت کنند. اما در صورتی که توافقی بر سر مبلغ نفقه برقرار نشده باشد، کارشناس دادگاه بر اساس معیارهایی نظیر درآمد و وضعیت مالی طرفین، نوع رابطه و تعداد فرزندان، مبلغ نفقه را تعیین خواهد کرد.

در هر صورت، باید توجه داشت که نفقه یکی از حقوق پیش‌بینی شده در قانون مدنی است و منفق باید مبلغ نفقه را به مستحقان آن، اعم از زن و فرزندان یا اقارب، پرداخت کند. اگر طرفین توانایی توافق بر سر مبلغ نفقه را ندارند، کارشناس دادگاه به عنوان یک شخص حقوقی و مستقل، می‌تواند مبلغ نفقه را بر اساس معیارهای قانونی و حقوقی تعیین کند.

نحوه محاسبه آنلاین نفقه به نرخ روز

محاسبه آنلاین نفقه به نرخ روز امکان‌پذیر نمی‌باشد و به دلیل ماهیت نفقه و وابستگی میزان آن به نیازهای نفقه‌گیرنده و توان مالی منفق، امکان تعیین مبلغ نفقه به صورت آنلاین و به روز وجود ندارد.

برای تعیین مبلغ نفقه زن یا مبلغ نفقه فرزند، باید به کارشناس دادگاه مراجعه کرد و مبلغ آن را بر اساس معیارهای قانونی و حقوقی تعیین کرد. این معیارها شامل شرایط و وضعیت نفقه‌گیرنده و نیازهای او، وضعیت مالی منفق، وضعیت خانوادگی زن و فرزندان و تعداد فرزندان و سایر عوامل مرتبط با محاسبه نفقه می‌شود.

بنابراین، با توجه به اینکه محاسبه نفقه به نرخ روز امکان‌پذیر نمی‌باشد، برای تعیین مبلغ نفقه، باید به کارشناس دادگاه مراجعه کرد و مبلغ آن را بر اساس شرایط و معیارهای قانونی و حقوقی تعیین کرد.

وکیل خانواده می‌تواند به شما در مسائل مربوط به تعیین و دریافت نفقه کمک کند. او می‌تواند شما را در مورد حقوق و تعهدات قانونی مرتبط با نفقه آگاه کند و در صورت نیاز، به عنوان نماینده شما در دادگاه حضور یابد.

» سوالات مرتبط با نفقه فرزند

[display-posts category=”child-alimony” include_excerpt=”true” excerpt_more=”این سوال را کامل بخوانید!” excerpt_more_link=”true”]

منبع
تلیکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشابه

اگر به مشاوره حقوقی نیاز دارید بر روی "دریافت مشاوره" کلیک نمایید.

دریافت مشاوره

دکمه بازگشت به بالا