مشاوره حقوقی خانواده

مطالبه نفقه بعد از صدور حکم تمکین ⚡️

پرسش: من چند روز دیگه جلسه اول شورا برای نفقه دارم. درضمن حکم عدم تمکین هم اومده که باید تمکین کنم و من هم گفته بودم که حاضر به تمکینم. به من گفتن با این شرایط بهم نفقه تعلق می‌گیره. می‌خواستم در مورد این و البته اینکه در آن جلسه چی بگم که کمکم کنه؟


پاسخ: در اون جلسه به صراحت بگید که تمکین می‌کنید و اینکه این کار رو باید انجام بدید تا احرازش صورت بگیره و در اینصورت مستحق نفقه میشید و مانع از صدور گواهی نشوز برای شما می‌شود. و توجه داشته باشید صرف گفتن به تمکین باعث حق نفقه برای شما نمی‌شود شما باید با مشاور به منزل مراجعه نمایید

پرسش: 

حدود ۷ ماه قبل همسر بنده اقدام به ترک منزل بدون دلیل موجه کرده و بعد از چند روز شکایت کیفری بابت ترک انفاق از من کردند، من هم متقابلا در دادگاه خانواده اقدام به طرح دعوی الزام به تمکین کردم.

ابتدا شکایت ترک انفاق در شورا حل اختلاف مورد رسیدگی قرار گرفت و پرونده الزام به تمکین در جریان بود ولی با توجه به ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی که زوجه بدون دلیل موجه از وظایف خود امتناع کند مستحق نفقه نخواهد بود و همینطور ماده ۹ قانون شوراهای حل اختلاف و با عنایت به اینکه در دعاوی مطالبه نفقه شوراهای حل اختلاف از باب لازم و ملزوم میبایست ابتدا به تمکین زوجه بپردازد و بعد در صورت احراز آن مبادرت به صدور حکم و پرداخت نفقه نماید و از آنجا که وفق بند ۸ ماده ۴ قانون خانواده مصوب ۱۳۹۱ رسیدگی به دعوای تمکین و نشوز در صلاحیت دادگاه خانواده است.

با این وجود من حکم قطعی الزام به تمکین گرفتم‌و اجراییه صادر و ابلاغ شد ولی شورا پرونده ترک انفاق رو به دادسرا ارجاع داد و در همین زمان همسر بنده به صورت حقوقی ولی در شورا طرح دعوی مطالبه نفقه معوقه کرده و دقیقا از روزعدم تمکین تا به امروز برای من شورا ماهیانه ۲ میلیون تومان نفقه معوقه تعیین کرده و شکایت ترک انفاق در دادسرا بخاطر حکم قطعی الزام به تمکین که من داشتم در همین زمان توسط بازپرس رد شد.

حالا سوال من اینجاس که همسر من اقدام به شکایت ترک انفاق کرده با وجود اینکه‌عدم تمکینش موجه نبوده و دادگاه خانواده به نفع من رای داد و قطعی شده و شکایت ترک انفاق هم بخاطر حکم قطعی دادگاه رد شد (من اینجا کاری به ناشزه بودن زوجه ندارم لطفا توجه بفرمایید) حالا تکلیف پرداخت اون مبلغ تعیین شده توسط شورا چی میشه از زمان‌عدم تمکین زوجه با توجه به مواد قانونی ذکر شده و رد دعوی ترک انفاق، یعنی اینکه ترک انفاقی صورت نگرفته که بخواد مطالبه نفقه‌ای انجام بشه بازم تاکید میکنم کاری به اجرای حکم تمکین و نشوز که مربوط به آیندس ندارم ولی با توجه حکم قطعی الزام به تمکین بازپرس دعوی ترک انفاق رد کرد و حکم پرداخت نفقه توسط شورا که صلاحیت هم نداشته دیگه معنی پیدا نمیکنه.


پاسخ:

توجه بفرمایید، نفقه از تاریخ صدور گواهی نشوز منتفی خواهد بود. با قطعیت دادنامه الزام به تمکین باید تقاضای اجرائیه کنید و پس از ابلاغ اجرائیه و صدور گواهی نشوز امکان‌عدم پرداخت نفقه وجود دارد. بدیهی است تا زمان صدور گواهی نشوز نفقه به زوجه تعلق میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشابه

اگر به مشاوره حقوقی نیاز دارید بر روی "دریافت مشاوره" کلیک نمایید.

دریافت مشاوره

دکمه بازگشت به بالا