مشاوره حقوقی خانواده

تعدیل پیش قسط مهریه + حکم جلب اقساط مهریه

شرایط تعدیل اقساط مهریه

– درخواست اعسار مرد از دادگاه صادر‌کننده حکم محکومیت مرد به پرداخت مهریه باید پذیرفته شده باشد.

– زوج موظف است بدهی خود را به صورت اقساط ماهیانه و با قسط بندی مهریه به زوجه پرداخت کند.

– دادگاه می‌تواند درخواست اعسار مرد را به صورتی قبول کند که مرد در مدت زمان مشخصی کل مهریه را به زن پرداخت کند و زوج موظف است بدهی خود را در زمان مشخصی به زوجه پرداخت کند.

– تغییر در وضعیت مالی و اقتصادی زوجین می‌تواند شرایط ارائه درخواست تعدیل اقساط مهریه را ایجاد کند.

شرایط حکم جلب اقساط مهریه

– در صورت پذیرفته شدن درخواست اعسار مرد و قسط بندی مهریه، مرد موظف است اقساط تعیین شده را در تاریخ مشخص به زن پرداخت کند.

– در صورت عدم پرداخت مرد به موقع اقساط مهریه، زن حق دارد درخواست صدور حکم جلب او را از دادگاه بدهد.

– حکم جلب صادر شده توسط دادگاه به منظور اجبار مرد به پرداخت اقساط مهریه استفاده می‌شود.

– مرد باید همواره توجه داشته باشد که عدم پرداخت به موقع اقساط مهریه ممکن است منجر به صدور حکم جلب و اجرای اجباری آن شود.

 

اگر مالی از معسر یافت نشود که بتواند از آن پیش قسط مهریه را تأمین کند، پیش قسط مزبور کاهش می‌یابد.

پرسش: 

حکم جلب شوهرم را به دلیل‌ عدم پرداخت پیش قسط مهریه گرفتم و به کلانتری محلشان هم ابلاغ شده. آیا دیگر نیازی نیست کاری کنم؟ یعنی کلانتری خودش روزانه ایشان را چک میکند و به منزلشان می‌شود و هرکجا او را دید بازداشت میکند؟ یا نیاز هست من خودم هر سری مامور ببرم؟


پاسخ:

شخصا باید محل اختفاء را به کلانتری اعلام کنید، و در صورتیکه کلانتری موفق به جلب ایشان در محل اقامتش نشود باید گزارش کلانتری را دریافت و به اجرای احکام ارائه کرده و تقاضای جلب سیار زوج را بنمائید .

پرسش: 

همسرم دادخواست صدور گواهی‌ عدم سازش داده و بدوی رای بر طلاق بانضمام ۲۰سکه پیش قسط و هر۶ماه یک سکه رای داده. و فورا رفته اعسار مهریه داده و اعسار مهریه همان بدوی راقطعی کرده. ولی هنوزدادنامه طلاق قطعی نشده…

چون خودم مهریه اجرا نگذاشتم واعسار مهریه‌ای که داده بابت این بوده که خودش دادخواست طلاق داده و باید مهریه هم تعیین تکلیف کنه تا بتونه طلاقم روبده که اعسار مهریه هم داده و قطعی شده که ۲۰سکه پیش قسط و هر۶ماه یک سکه پرداخت کنه. الان چون مهریه دردادنامه طلاق بوده میتونه پرداخت نکنه تا دادنامه طلاق قطعی بشه؟! واگه پرداخت نکنه میتونم جلبش کنم یا نه؟

میگن چون پرداخت مهریه مربوط به دادنامه طلاق از طرف زوج بوده باید صبر کنم تا دادنامه طلاق قطعی بشه اونموقع تواون سه ماه مهلت از طرف محضر اگه پرداخت کرد طلاق درشناسنامت ثبت میشه، و اگر مهریه پرداخت نکرد باز هم نمیتونم جلبش کنم، و فوقش ثبت طلاق در محضر منتفی میشه؟ وطلاق منتفی بشه چون ۲۰سکه پیش قسط پرداخت نکنه همزمان حکم مهریه هم منتفی میشه؟ وبایدجدا خودم برم دادخواست مهریه بدم؟


پاسخ:

در صورت عدم پرداخت پیش قسط مهریه امکان گرفتن حکم جلب وجود دارد.

پرسش: 

همسرم حکم جلب مهریه را گرفته، فراری‌ام چون نتوانستم پیش قسط مهریه را بپردازم. اگر زندانی شوم به محض گذاشتن سند ملک توسط پدرم از زندان آزاد می‌شوم یا باید چند روز در زندان بمانم حتما؟ وقتی باسند آزاد شوم تا چند روز میتوانم آزاد باشم ممنون می‌شوم توضیح دهید؟


پاسخ:

در صورتی که نمی‌توانید پیش قسط مهریه را پرداخت نمایید می‌توانید اقدام به تنظیم لایحه تعدیل پیش قسط مهریه کنید.

پرسش: 

من زوجه هستم زوج دادخواست تعدیل داده و حکم قبلی هم ۳ سکه و هر ۱۲ ماه یه سکه حکم داده بود که اینارو داده قبلا بعد یه سال تعدیل داده و تاریخ ۱۲ ماه هم که وقتش ماه بعد هست. سوالم اینکه اگر تعدیل کنه و من اعتراض بدم میتونم ماه بعد بگیرم حکم اعلامی صادر کرده ولی ابلاغ نشده ماه بعد میتونم جلب بگیرم یا تعدیل مانعش میشه تا وقتی حکم قطعی بشه؟


پاسخ مشاور تلیکان:

اجرای حکم از زمان قطعیت رای است.

اگر به مشاوره حقوقی تلفنی فوری نیاز دارید بر روی "دریافت مشاوره" کلیک نمایید.

دریافت مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا