دیگر مشاوره‌ها

اعتراض به رای دادگاه ⚡️ [مشاوره حقوقی]

اگر اعتراض به رأی بدوی خارج از مهلت باشد و دادگاه بدوی قرار رد تجدیدنظر خواهی صادر کند و سپس اعتراض به این قرار نیز خارج از مهلت تقدیم شود تکلیف چیست؟

نظر به اینکه مطابق تبصره 2 ماده 339 قانون آیین دادرسی مدنی در صورتی که دادخواست تجدیدنظر خارج از مهلت داده شود به موجب قرار دادگاه صادرکننده رأی بدوی رد میشود. این قرار ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ در مرجع تجدیدنظر قابل اعتراض است. با توجه به اینکه اساساً رسیدگی به اعتراض به قرار رد تجدیدنظرخواهی به عهده دادگاه تجدیدنظر است، چنانچه اعتراض به قرار دادگاه بدوی خارج از مهلت مقرر قانونی صورت گرفته باشد، دادگاه تجدیدنظر در خصوص مورد و معاذیر قانونی تجدیدنظرخواه رسیدگی و در صورت قبول اعتراض، در ثانی نسبت به قرار رد دادخواست تجدیدنظر صادره از دادگاه بدوی، اعلام نظر خواهد کرد.

برای دریافت مشاوره حقوقی بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

مشاوره حقوقی

ماده 339 قانون آیین دادرسی مدنی:

متقاضی تجدیدنظر باید دادخواست خود را ظرف مهلت مقرر به دفتر دادگاه صادرکننده رای یا دفتر شعبه اول دادگاه تجدیدنظر یا به دفتر بازداشتگاهی که در آنجا توقیف است، تسلیم نماید. هر یک از مراجع یادشده در بالا باید بلافاصله پس از وصول دادخواست آن را ثبت و رسیدی مشتمل بر نام متقاضی و طرف دعوا، تاریخ تسلیم، شماره ثبت و دادنامه به تقدیم کننده تسلیم و در روی کلیه برگ‌های دادخواست تجدیدنظر همان تاریخ را قید کند. این تاریخ، تاریخ تجدیدنظرخواهی محسوب می‌گردد.

تبصره ۱- در صورتی که دادخواست به دفتر مرجع تجدیدنظر یا بازداشتگاه داده شود به شرح بالا اقدام و دادخواست را به دادگاه صادرکننده رای ارسال می‌دارد. چنانچه دادخواست تجدیدنظر در مهلت قانونی تقدیم شده باشد، مدیر دفتر دادگاه بدوی پس از تکمیل آن، پرونده را ظرف دو روز به مرجع تجدیدنظر ارسال می‌دارد.

تبصره ۲- در صورتی که دادخواست خارج از مهلت داده شود و یا در مهلت قانونی رفع نقص نگردد، به موجب قرار دادگاه صادرکننده رای بدوی رد می‌شود. این قرار ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ در مرجع تجدیدنظر قابل اعتراض است، رای دادگاه تجدیدنظر قطعی است.

تبصره ۳- دادگاه باید ذیل رای خود، قابل تجدیدنظر بودن یا نبودن رای و مرجع تجدیدنظر آن را معین نماید. این امر مانع از آن نخواهد بود که اگر رای دادگاه قابل تجدیدنظر بوده و دادگاه آن را قطعی اعلام کند، هر یک از طرفین درخواست تجدیدنظر نماید.

مشاوره حقوقی اعتراض به رای دادگاه

در ادامه مشاوره های حقوقی با موضوعات مرتبط با اعتراض به رای دادگاه آورده شده است.

اعتراض خوانده به رای قطعی دادگاه اولیه حقوقی

پرسش: از کجا می‌توانیم متوجه شویم خوانده به رای قطعی دادگاه اولیه حقوقی اعتراض کرده و پرونده به شعبه تجدیدنظر رفته است؟ نحوه اطلاع از اعتراض خوانده به رای بدوی به چه صورت هست؟


پاسخ مشاوره حقوقی: حضوری از شعبه پیگیری نمایید.

اگر به مشاوره حقوقی تلفنی فوری نیاز دارید بر روی "مشاوره با وکیل" کلیک نمایید.

مشاوره با وکیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا