مشاوره حقوقی خانواده

شکایت ترک انفاق کیفری

شوهر موظف است به همسر خود در عقد دائم نفقه پردازد. عدم پرداخت نفقه بدون عذر موجه ترک انفاق است و به عنوان جرم در قانون شناخته می‌شود. زن می‌تواند از شوهر خود به جرم ترک انفاق شکایت کیفری کند که مراحل آن را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی انجام می‌دهد.

هر کس با داشتن استطاعت مالی، نفقه زن خود را در صورت تمکین او ندهد یا از تادیه نفقه سایر اشخاص واجب‌النفقه امتناع کند به حبس تعزیری بیش از سه ماه تا یک سال محکوم می‌شود. تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی است و در صورت گذشت وی از شکایت در هر زمان تعقیب جزائی یا اجرای مجازات موقوف می‌شود.

امتناع از پرداخت نفقه زوجه‌ای که به موجب قانون مجاز به عدم تمکین است و نیز نفقه فرزندان ناشی از تلقیح مصنوعی یا کودکان تحت سرپرستی مشمول مقررات این ماده است.

پرسش: همسر بنده از من شکایت ترک انفاق کردند و بنده محکوم به جریمه نقدی شدم، اعتراض زدم و در دادگاه تجدیدنظر حکم بدوی تایید شد. الان دوباره چند ماهی از حکم جریمه گذشته و من نفقه نریختم و همسرم باز هم شکایت ترک انفاق کردند. آیا من از تاریخی که حکم بدوی صادر شده باید نفقه بریزم یا از زمان قطعی شدن رای؟ لطفا راهنمایی بفرمایید چون می‌خوام نفقه این چند ماه رو کلا بریزم و دیگر محکوم نشوم.


پاسخ مشاوره حقوقی: نفقه مربوط به زمان حال از طریق راه کیفری قابل اجراست، به این معنی که اگر مردی در زمان فعلی نفقه را پرداخت نکند، زن می‌تواند شکایتی کیفری را به دادگاه برای دریافت نفقه حال ارائه دهد. اما برای دریافت نفقه مربوط به گذشته، یعنی مبالغی که در گذشته باید پرداخت می‌شدند ولی پرداخت نشده‌اند، باید از طریق دادگاه حقوقی اقدام شود و دادخواست مربوطه را تقدیم کند. به عبارت دیگر، اگر مرد در گذشته به هیچ وجه نفقه نپرداخته باشد، زن باید از طریق دادگاه حقوقی اقدام کند تا مبالغ نفقه گذشته را بگیرد.

اگر به مشاوره حقوقی تلفنی فوری نیاز دارید بر روی "مشاوره با وکیل" کلیک نمایید.

مشاوره با وکیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا